Showing posts with label workshop. Show all posts
Showing posts with label workshop. Show all posts

Tuesday, November 15, 2011

Hai la BizCamp

Se tine la Intercontinental, la etajul 21 sala Fortuna. Mai multe detalii se gasesc pe site-ul oficial. Am scris aici despre editia precedenta. S-au schimbat unele lucruri de atunci (in perceptia mea). Am fost azi si mi-a placut extrem de mult workshop-ul Orange. Poate ca e adresat celor mai mici ca mine (mai degraba am vazut traineri si oameni in pozitii cheie ale unor companii mari care sunt din generatia mea), cei care sunt acum pe bancile facultatii (ca mine) sau abia au terminat-o. Dar, ratand la vremea mea aceste evenimente, ma duc cu placere. Transmite un vibe bun.  

Stiu ca multi din listele mele (a se intelege mess, facebook, cunostinte, prieteni) o ard aiurea si se plang ca nu au o oportunitate. E, uite aceasta este una dintre ele. Poti lasa cv-ul acolo, fi sigur ca va fi rasfoit de cel putin o persoana din departamentul de resurse umane a uneia dintre companiile prezente (Orange, Danone, BRD etc). Deci, decat sa o arzi aiurea pe FB sau la seriale, da o tura maine de la ora 10. 

Ca o observatie personala, oamenii tind sa se lungeasca un pic peste program. Cu toate ca sunt multe lucruri interesante de transmis, tare sunt sigur ca nu doar eu sunt cel care-si pierde rabdarea. Intodeauna e mai eficient si mai apreciat ceva scurt si la obiect. 

Inca odata felicitari organizatorilor.



Saturday, November 5, 2011

Cum a fost la workshop-ul "Cum sa vinzi cu succes"

Ce te faci atunci cand, in momentele serioase te bufneste rasul acela nemernic, starea aia care face ca orice cuvant sau gest al altuia sa fie amuzant sau interpretat intr-un mod hilar? Cred ca e o stare a creierului asemanatoare cu starea pe care o are cand este sub influenta anumitor droguri, probabil ca o protectie care se declanseaja. Mi s-a intamplat foarte des in scoala generala si liceu, lucru pedepsit destul de drastic de anumiti profesori (as adauga fara un simt al umorului). Asta am patit pret de cateva minute (noroc ca a reusit sa ma abtin - si mai e o chestie - intodeauna exista un complice) cand am fost la un workshop despre vanzari sustinut de Mircea Enescu

S-a desfasurat la Rin Grand Hotel si pretul biletului a inclus si o carte scrisa de Robert B. Cialdini (profesor la o universitate din Statele Unite) - Psihologia persuasiunii - influentare. Cu alte cuvinte, numai din prezenta ai beneficiat de un avantaj. Seminarul s-a desfasurat excelent, Mircea Enescu fiind un sales-man in adevaratul sens al cuvantului. Un orator desavarsit, care-si stapaneste meseria (inainte de a deveni trainer a lucrat in domeniul bancar iar inainte de asta in publicitate) si are toate calitatile unui dascal ce poate transmite cunostintele sale celor care doresc sa le primeasca. Sustine si cursuri de pregatire (care sunt acceptabile ca si pret). Am plecat de la workshop mai increzator in mine si mai determinat sa pun in aplicare toate tehnicile si ideile pe care le am scrise pe agenda de ani de zile. 

Nu pot spune ca nu-mi erau cunoscute multe din tehnicile pe care le-am vazut acolo. Si totusi e nevoie sa le improspatezi pentru a avea o incredere mai mare in fortele proprii de a duce la bun sfarsit un proiect. Fiecare actiune pe care o intreprinzi este o vanzare (atunci cand scriem pe blog, cand scriem pe facebook, cand facem cunostinta cu o persoana) si atunci de ce sa nu incerci sa te perfectionezi? Imediat ce am plecat am incercat sa aplic o chestie invata la seminar. Era destul de evidenta dar nu am folosit-o pana atunci. Si a dat rezultatul dorit :)


Mai multe pe site-ul oficial www.curs-vanzari-intensiv.ro unde te poti abona la newsletterul sau. Recomand sa fi acolo la urmatoarea prezentare. 

Monday, October 31, 2011

Cum a fost seminarul despre cum sa scrii articole mai bune pe blog

Vineri, la Bucharest Hubb, sponsorizat de Microsof/Internet Explorer 9 (care din pacate nu merge pe XP-ul de pe calculatorul meu), am luat parte la un seminar moderat de Ioan Nicut, un coach despre care am ramas cu o parere excelenta. Multumesc lui Alex Negrea pentru oportunitate.

Au fost prezente suficiente persoane pentru a tine un workshop cat mai eficient. Am avut timp sa interactionam, sa purtam dialoguri toti cei prezenti. Au fost si oameni mai vechi in bransa, cu o influenta mai mare, dar si bloggeri la inceput de drum (hello). Mi-a placut ca toti am fost tratati cam la fel, pe aceeasi treapta (cu toate ca nu avem experienta altora). S-a pus accentul pe continut, pe poveste. 

Am fost intrebat de ce tin un blog. Acum pot spune ca-mi place. Survola de ceva timp ideea de blog, aveam  (am) in gestiune mai multe site-uri tip blog, dar am inceput sa scriu mai mult pentru a-mi creea o disciplina. In timp am vazut ca blogul mi-a adus mici victorii, acele lucruri care ma satisfac pe plan personal (m-am bucurat mult cand am primit un comentariu despre o piesa pe care o vazusem si am tinut s-o impartasesc). Am cunoscut oameni noi si deosebiti prin intermediul sau, m-am mai disciplinat iar acum, cand i-am dat o forma cat de cat apropiata  de ceea ce cred ca ar trebui sa fie, doresc sa trec la un nivel superior.

Platforma nu are importanta, trebuie sa incepi de undeva (cate articole au ramas in draft in ideea de a le pune pe site cand o sa iau domeniu sau o sa trec pe wordpress). Iar continutul este cel care te deosebeste. Ma bucur cand vad ca traficul creste dar nu urmaresc asta. Nu vreau sa-mi exprim frustrarile (am destule) ci mai degraba sa ofer o viziune spre rezolvare (solutie ar fi mult spus). 

Ce am observat? Ca nu sunt singur. Si e un sentiment placut. Cred ca bloggerii sunt mult mai responsabili decat multe alte persoane puse in functii de decizie pentru altii. Sper ca in timp, sa avem persoane in conducere din acest cadru (politicieni cu blog mai sunt, bloggeri care s-au facut politicieni, mai putin). 


Nu radeam in poza de mai sus; in acea dimineata am fost extrem de balonat si a fost o situatie dificila, ne stiind cum sa controlez reactiile (de-a lungul anilor mi-am dezvoltat anumite tehnici cand vine vorba de corpul meu si cum sa-i gestionez activitatile). Multumesc pentru pastila.